EĞİTİM - ÖĞRETİM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATATÜRK İLKELERİ

ATATÜRK İLKELERİ Empty ATATÜRK İLKELERİ

Mesaj  6/CVOLKAN GÜNDOĞDU C.tesi Mayıs 22, 2010 10:03 am

CUMHURİYETÇİLİK İLKESİ.
Devletin yönetim biçimi cumhuriyettir.Cumhuriyet, halkın kendi kendini yönetmesi ve demokrasi esasIna dayalı bir yönetim biçimidir.
Cumhuriyetçilik ilkesi, cumhuriyet yönetimini korumayı ve yüceltmeyi amaçlar.

MİLLİYETÇİLİK İLKESİ:
Milletini sevmek ve onu yüceltmek esasına dayanır.Bu ilkeye göre Türk devleti vatanı ve halkı ile bölünmez bir bütündür. ATATÜRK ''NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE.'' sözüyle kendini Türk sayan herkesin Türk olduğunu vurgulamıştır.Milliyetçilik ilkesi, diğer ulusların bağımsızlığına saygılıdır.

İNKILAPÇILIK İLKESİ:
İnkılap, eski ilkel olanı kaldırıp yerine iyi, yeni ve çağdaş olanı koymaktır. Bu ilke her alanda çağdaşlaşmayı içerir. Yapılan inkılapların korunmasının yanı sıra çağa ayak uydurmayı hedefler.

HALKÇILIK İLKESİ:
Egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğunu belirtir.Herkes kanunlar önünde eşittir. Hiçbir sınıf ve bireye ayrıcalık tanınmaz. Cinsiyet, ırk, sınıf ayrımı yapılamaz.

DEVLETÇİLİK İLKESİ:
Amacı, ülkenin kalkınmasını ve devletin modern kuruluşlarının olmasını sağlamaktır. Devletin ekonomik, toplumsal, teknolojik her alanda güçlü olmasını amaçlar.

LAİKLİK İLKESİ:
Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasına laiklik denir. Bu ilkeda din ve vicdan özgürlüğü vardır. Kimsenin inancına karışılmaz.

6/CVOLKAN GÜNDOĞDU